BRRip Who's Afraid of Virginia Woolf? - Kim Korkar Hain Kurttan? (1966) BRRip 720p Dual x264-HSRG

Heisenberg

Administrator
Yönetici
Katılım
31 May 2020
Mesajlar
931
Puanları
93
1966 ABD yapımı dramatik filmdir. Özgün adı Who's Afraid of Virginia Woolf? olan film Türkiye'de ilk kez 30 Ocak 1967'de sinemalarda gösterime girmişti.Senaryosunu Edward Albee'nin 1962 tarihli Tony ödüllü aynı adlı Broadway oyunundan Ernest Lehman'ın uyarlayıp yazdığı filmi Mike Nichols yönetmiştir. Ernest Lehman'ın aynı zamanda filmin yapımcılığını da üstlendiği bu film sinemadaki en iyi tiyatro uyarlamalarından biri olarak kabul edilmektedir. Bunda Alman asıllı yönetmen Nichols'un tiyatro kökenli olmasının da büyük payı vardır. Film Mike Nichols'un sinemadaki ilk yönetmenlik denemesidir. Başlıca rollerinde Elizabeth Taylor, Richard Burton, George Segal ve Sandy Dennis'in oynadıkları, sadece bir iki mekânda ve dört kişi arasında geçen film uyarlandığı oyunun ruhuna uygun olması için özellikle siyah beyaz çekilmiştir. Filmin siyah beyaz görüntüleri Haskell Wexler 'e aittir. Filmin Grammy ödülü ve Oscar'a aday gösterilen özgün müziğini ise Alex North yapmıştır.

Orta yaşlı bir karı kocanın ızdırap verici aşk-nefret oyunlarının içerisine yeni tanıştıkları genç bir çifti de çekmeleri ve alkolün de körüklediği sabaha dek süren fırtınalı zaman zaman da gülünç bir didişme, acı çektirme oyunu sonunda içlerindeki her şeyi ortaya dökmeleri anlatılmaktadır. Cinsel imalarla dolu küfürlü dili filmin çevrildiği yıllarda sinemada alışılmadık bir şeydi ve o yıl değişen film derecelendirme sistemi sayesinde birçok salonda gösterilebildi. Bugün birçok filmde çok daha ağırlarının sıklıkla işitildiği ve artık kanıksanan küfürlü diyaloglar ABD'de ilk kez bu filmde geniş biçimde yer almıştı. Film 5 Oscar ödülünden başka aralarında 3 BAFTA ödülünün de bulunduğu 13 ödül daha kazanmıştır. Nichols bu filmde kaçırdığı En İyi Yönetmen Akademi Ödülü'ne bir sonraki filmi olan 1967 tarihli Aşk Mevsimi (The Graduate) ile kavuşacaktır. Tüm ana karakterlerinin ve sanatsal kadrosunun topluca Oscar'a aday gösterildiği tek film olma gibi bir rekora da sahiptir.

Filmin uyarlandığı Edward Albee'nin oyunu, Broadway'den sadece 1 yıl sonra Türkiye'de Kenter Tiyatrosunda 1963-1964 sezonunda "Kim Korkar Hain Kurttan" adı ile sahnelenmişti.

2007 yılında Amerikan Film Enstitüsü filmi "Tüm zamanların en iyi filmleri" sıralamasında 67.ci sırada ilan etti.

Çekimlere Oscar ödüllü görüntü yönetmeni Harry Stradling Sr. ile başlanmıştı. Ancak Stradling'in sürekli olarak Elizabeth Taylor'ı olduğundan daha güzel göstermek için özel çaba sarfettiği anlaşılınca görevine son verildi ve yerine Haskell Wexler getirildi. Liz Taylor yaşlanmakta olan bir ev kadınını canlandırdığı bu film için özellikle 15 kilo almıştı ve çok güzel görünmemesi gerekiyordu.

Filmin o zamana kadar sinemada hiç duyulmamış derecede cinsel göndermeler taşıyan küfürlü bir dil içermesi filmin sinemalarda gösterilmesi ile ilgili sorun yarattı. Sadece bu film için MPAA eski film derecelendirme sistemini terkederek yeni bir sınıflandırma sistemini (G-M-R-X derecelendirmesi) devreye soktu. Bunun üzerine Warner Bros. yetkilileri filmin gösterimine izin alabilmek için bazı ufak tefek değişiklikleri yapmayı kabul ettiler. Örneğin bugün için artık çok hafif kalan "screw you" kelimesini filmden çıkarttılar, tanıtım afişlerine de uyarı ibareleri koydular. Bu yeni derecelendirme sistemine ilk kez tabi tutulan diğer bir önemli film de Michaelangelo Antonioni'nin 1966 tarihli Cinayeti Gördüm (Blow-Up) filmiydi.
PHP:
General      : Whos.Afraid.of.Virginia.Woolf.1966.BRRip.720p.Dual.x264.HSRG.mkv
Format      : Matroska at 2 885 kb/s
Length      : 2.64 GiB for 2 s 10dk 59s 872 ms

Video #0     : AVC at 2 500 kb/s
Aspect      : 1272 x 720 (1.767) at 23.976 fps

Audio #0     : AC-3 at 192 kb/s
Infos       : 2 kanal, 48.0 kHz
Language     : en

Audio #1     : AC-3 at 192 kb/s
Infos       : 2 kanal, 48.0 kHz
Language     : tr @VCD

Text #0      : UTF-8
Language     : tr

Source      : Who's Afraid of Virginia Woolf 1966 720p BluRay FLAC2.0 x264-VietHD
Program      : RipBot264 v.1.25.1
RIP & UP     : Heisenberg
Linke erişebilmeniz için lütfen kayıt olunuz. Giriş yap veya üye ol.
 

vahid

Member
Katılım
30 Ara 2020
Mesajlar
32
Puanları
8
ellerine sağlık çok teşekkürler.
burdan daha önce bir rus filmi indirmiştim siyah beyaz ismini hatırlayamadım ararken bunu buldum bu da güzel bunuda indireyim dedim.
 
Üst